Промоција зборника “Историја насеља општине Жабаљ” 1-3 у Матици српској

Промоција зборника “Историја насеља општине Жабаљ” 1-3 у Матици српској

У сусрет одржавању четвртог по реду годишњег научног скупа у сарадњи Општинске народне библиотеке “Вељко Петровић” Жабаљ, Општине Жабаљ и Матице српске под називом “Историја насеља општине Жабаљ” промовисане су три до сада издате књиге зборника радова под истим називом, у којима је сабрано тридесет седам научних радова на историјске, археолошке, етнолошке, књижевно-историјске и културолошке теме.

Окупљање у свечаној сали Матице српске започето је поздравном речју генералног секретара Матице српске, Милана Мицића. Генерални секретар је испред установе-домаћина упутио реч о почетку сарадње са Општином Жабаљ и ОНБ, упутивши госте у основне намере овог континуираног пројекта започетог потписивањем Протокола о сарадњи између Матице српске и Општине Жабаљ, који је до сада пројављен у оквиру националних, али и међународних пројеката. Он је истакао предности умрежавања установа културе у матици и расејању посредством Матице српске и њених програма.

-Уредница културног програма ОНБ Варја Нешић је поздравила присутне госте и домаћине испред општинске библиотеке, као организатора рада поменутог научног скупа. Такође, она је присутне упутила у културно мапирање жабаљске општине, чиме су повезане тачке од националног интереса МС и установа ОЖ.

-Проф. др Слободан Бјелица је говорио о новинама у истраживачком приступу националној историји, истакавши да је микро-историјски приступ који је примењен у зборницима јединствен пример сасвим нове и по његовом мишљењу потребне праксе у савременој историографији.

-Проф. др Владан Гавриловић се осврнуо на историјат интереса историографије за шајкашку област, тачније жабаљску општину, уврстивши тиме и подухват издавања једног оваквог зборника у саме врхове истраживања наше локалне историје.

-Станко Трифуновић, као представник тима археолога који предано већ неколико деценија раде на истраживањима археолошких налазишта на потезу између насеља Жабаљ и Чуруг, пружио је преглед у основна полазишта радова који се тичу археолошких ископина, истичући све време значај повезивања савремене археологије и историографије у проучавању локалне, али и националне историје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*