У склопу планова за коначан слом снага нацистичке Немачке на простору Југославије и остатка Европе, у другој половини септембра 1944. године, у Москви је постигнут споразум између Тита и Стаљина, по којем се совјетска влада обавезала да за потребе Југославије испоручи наоружање и за две комплетне дивизије. Ради реализације детаља…
View moreПрви фудбалски тим на простору данашње Републике Србије основан је 1898. године, као фудбалска секција у оквиру Спортског клуба „Суботица“. Отприлике десет година касније фудбал се активно играо и у Чуругу, и то у оквиру „Атлетског клуба“. На ову чињеницу нас подсећа једна ретка фотографија из 1914. године, на којој…
View moreРетки су појединци који жртвују приватни сегмент свог живота како би створили општедруштвену вредност. Једна од таквих особа на простору општине Жабаљ засигурно је била Даринка Зличић (Ђурђево, 1934 – Нови Сад, 1990): класични филолог, књижевник, библиотекар и стручни сарадник на Катедри за историју. Уз сопствена средства и приватне донације,…
View moreКада је Небојша Чонкић Чонта, Жабаљац по пореклу, 1978. године формирао бенд „Пекиншка патка”, није ни слутио да ће то бити један од најзначајнијих панк-рок бендова у бившој Југославији. Постојали су само три године и за то време су објавили два албума и три макси-сингла. Због прогресивног духа и необичне форме…
View moreУ својој историји Шајкаши су као цењена војна формација састављена од Срба граничара неколико пута учествовали у опсадама за ослобођење или одбрану Београда од Османлија. Једна од највећих таквих битака била је она вођена 1456. године, када су Смедерево као престони град српског деспота Ђурђа Бранковића и Београд као важан…
View moreСтеван Боднаров је родом Госпођинчанин, а окончао је живот у Београду, где је и 1930. године завршио Уметничку школу на вајарском одсеку код Петра Палавичинија, а затим уписао сликарски одсек код сликара Милана Миловановића. 1931. године одлази у Париз где се као стипендиста француске владе школује на Aкадемији „Гранд Шомијер“….
View moreВељко Петровић је значајна књижевна и академска фигура српске интелигенције с краја 19. и почетка 20. века и један од ретких који је своју значајну улогу наставио да игра и након Другог светског рата и промене идеолошке атмосфере. Рођен је 4. фебруара 1884. године у Сомбору и умро је 27….
View moreПетар Коњовић је рођрн 1883. године у Чуругу и умро је 1970. године. Порекло води од оца који је био у учитељском позиву и деде који је био сомборски парох, па је својим вишеструким везама са овим градом себе сматрао Сомборцем. Иако многи познаваоци његовог пута говоре да је погрешио…
View moreУниверзални човек (hommo universalis) или човек многих талената и знања у историји човечанства увек се јављао као човек високе науке, префињеног естетског осећања и интересовања за уметност, а веома често и као вешт дипломата или друштвено ангажована личност. Управо је у нашој општини у Жабљу рођен један такав човек крајем…
View moreТерезију Гертнер, рођену Рис, једну од две последње Немице у Жабљу рођене с почетка XX века, а које су свој живот наставиле овде и по окончању Другог светског рата, мештани су знали по надимку Мицика. Ни они који су је добро познавали, углавном нису знали њено право име.Терезија Гертнер је…
View moreЈован Солдатовић се родио подно Фрушке горе, у Черевићу, 26. новембра 1920. године. Проводећи своје безбедно и безбрижно детињство у овом сремском селу, показао је прве склоности ка вајарској уметности када је правио прве скулптуре од теста за хлеб. Након завршетка Гимназије у Новом Саду, уписао је архитектонски одсек Техничког…
View moreМита Пушкаров је био културни радник из Ђурђева. Сликар, пре свега и песник. Његово рођење обележено је породичном трагедијом, мајка Анђелка му је умрла на порођају и одрастао је под бригом баке у Ђурђеву.Завршио је Грађевинску техничку школу у Новом Саду, а затим је уз посао завршио и Вишу педагошку…
View more