Одржан научни скуп у новембру 2021. године

У сарадњи са Матицом српском и Општином Жабаљ у галеријском простору Општинске народне библиотеке „Вељко Петровић“ Жабаљ је 25. новембра 2021. године у 10.00 часова одржана прва сесија научног скупа Историја насеља Општине Жабаљ.

Скуп је отворио директор ОНБ „Вељко Петровић“ Жабаљ, Милован Мирков, а потом су се скупу обратили в.д. помоћника секретара у Сектору за културно наслеђе Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Војводине, др Милан Мицић, као и председник Општине Жабаљ, Урош Радановић.

У преподневној сесији су учествовали:
др Горан Васин са излагањем Храм Вазнесења Господњег у Чуругу крајем 19. и почетком 20. века;
др Слобдан Бјелица са излагањем Политички живот Жабља и околине у време Краљевине Срба, Хравата и Словенаца;
др Милан Мицић са излагањем Аграрна заједница у Ђурђеву (1923‒1931);
Жарко Панић са излагањем Проблеми у спровођењу аграрне реформе у Жабљу након Првог светског рата ‒ случај породице Татарски;
Љиљана Дожић са излагањем Улазак мађарских окупационих снага у Чуруг 1941. године;
др Владан Гавриловић са излагањем Демографске карактеристике Шајкашке крајем XVIII и првој половини XIX века.

Учесници скупа у галеријском простору библиотеке

Након ручка, обиласка музеја „Рација 1941.“ и храма Вазнесења Господњег у Чуругу, који је водио Лазар Каћански, у 16.00 часова су излагања настављена у оквиру поподневне сесије, у којој су учествовали:
Станко Трифуновић са излагањем Археолошка експедиција Музеја Војводине у Чуругу ‒ како археологија пише историју;
мр Катарина Радисављевић са излагањем Да ли је капа шајкача из Шајкашке?;
Љубица Отић са излагањем Одећа Срба и Русина у Ђурђеву током 19. и првих деценија 20. века – заједничке карактеристике и разлике;
др Здравко Рајчетић са излагањем Злогласна Рација као садржај у делима ликовних уметника;
Дубравка Дудић са излагањем Анализа монографских публикација Завичајног фонда жабаљске библиотеке.